Na wielu uczelniach działa obecnie dwustopniowy system studiów, a więc najpierw trzyletnie studia licencjackie, a potem 2 letnie uzupełniające magisterskie. W związku z tym, na zakończenie pierwszego etapu każdy student zobowiązany jest napisać pracę licencjacką. Z natury swojej jest ona nieco krótsza niż praca magisterska oraz wymagania co do jej treści są nieco mniejsze.
Jednakże warto przyłożyć się do napisania pracy licencjackiej, traktując ją jako ćwiczenie przed pisaniem pracy magisterskiej. Podobnie odbywa się przecież zbieranie materiałów i cały proces pisania pracy. Jest to również praca naukowa, choć jej zakres i stopień trudności jest z pewnością mniejszy niż w przypadku pracy licencjackiej.
Pracę licencjacką można również potraktować jako początek tematu, który później chcielibyśmy rozwinąć w pracy magisterskiej. Można np. zająć się pewnym szerokim zagadnieniem, mając w zamyśle temat późniejszej pracy magisterskiej, która rozwinie jeden z aspektów tego zagadnienia. Dzięki temu korzystając z wiedzy i materiałów zdobywanych przy pisaniu licencjatu, będziemy mogli korzystać również później, przy pisaniu magisterki.
W ten sposób pisanie licencjatu znacząco przyczyni się do późniejszej magisterki. A prace magisterskie pisane przez studentów, którzy myśleli o nich już w czasie pisania licencjatu z pewnością będą bardziej wartościowe.